Uroczystość wręczenia Medalu Pro Memoria
    8 czerwca 2009 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Pro Memoria, którym została odznaczona nasza szkoła.
   Medal Pro Memoria jest polskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”. Został ustanowiony 25 stycznia 2005 roku przez Kierownika Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medalem mogą być uhonorowani uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby fizyczne i prawne szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach, którzy oddali swoje życie w walce o suwerenną i niepodległą Ojczyznę.
    Każdy medal osobiście przypinał Kierownik Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Janusz Krupski, wicewojewoda Małgorzata Chomycz oraz Podkarpacki Kurator Oświaty - Jacek Wojtas. Uroczystość została uświetniona przez Harcerską Orkiestrę Dętą Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy z kapelmistrzem Janem Łaskarzewskim na czele.
   Delegację naszej szkoły tworzyli – pan Burmistrz Gminy i Miasta Waldemar Grochowski, pan Dyrektor Andrzej Błaż, przedstawiciele Orląt – pani Mieczysława Konefał, pan Tadeusz Urban, pan Stefan Bałutowski oraz pan Czesław Dyjak. Radę Rodziców reprezentował pan Janusz Kostyra, natomiast nauczycieli - pan Marek Uldynowicz i pan Radosław Młynarski. Przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego byli: Koszałka Krystian, Dominika Dymowska, Sylwia Tofilska, Marcin Tofilski oraz Poczet Sztandarowy: Mateusz Frączek, Kamila Radomska, Gabriela Kotuła.
 Dodane przez SuperAdmin dnia 09 czerwiec 2009
Młodzi głosują
Wybory   2 czerwca odbyły się w ramach programu Młodzi Głosują, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego 2009. Uczestniczyła w nich cała społeczność gimnazjum. Oddano 368 głosów. Wybory były profesjonalnie zorganizowane przez Szkolny Klub Europejski. Był lokal wyborczy, karty do głosowania, plakaty, urna i przede wszystkim Komisja Wyborcza. W skład tej ostatniej wchodzili uczniowie klas drugich i trzecich: Łukasz Szymonik – przewodniczący, Dominika Dymowska – zastępca przewodniczącego, Aleksandra Pizun, Katarzyna Krzak, Sylwia Konior, Kinga Pokój, Maciej Olko i Michał Trojanowski. Uczniami opiekowali się nauczyciele historii Radosław Młynarski i Marek Uldynowicz. Wyniki oficjalnie możemy podać dopiero 8 czerwca 2009 r. Do tej pory obowiązuje nas cisza wyborcza. Cała akcja była świetną lekcją wychowania obywatelskiego.
 Dodane przez SuperAdmin dnia 07 czerwiec 2009
Spotkanie Orląt
  W tym roku miną cztery lata od dnia, kiedy nasze gimnazjum otrzymało imię Orląt. Była to młodzieżowa organizacja niepodległościowa, która powstała w 1947 roku. Jej nazwa nawiązywała do walczących o niepodległość w latach 1918-1919 - Orląt Lwowskich. Organizacja skupiła w 14 placówkach ponad 100 młodych ludzi, którzy swoje najpiękniejsze lata poświęcili Ojczyźnie. Zapłacili za to wysoką cenę. W 1949 r. wielu z nich zostało aresztowanych i spędziło długie lata w więzieniach. Inni musieli się ukrywać. Większość przez długie lata była szykanowana.
  Nie wszyscy Orlęta doczekali wolnej Polski. Dzisiaj pewną satysfakcją dla nich jest fakt, że Publiczne Gimnazjum w Rudniku nad Sanem nosi ich imię.11 maja 2009 roku odbyło się w szkole spotkanie grupy uczniów i nauczycieli z przedstawicielami Orląt. Uczestniczyli w nim panowie: Michał Tofilski, Stefan Bałutowski, Czesław Dyjak i Tadeusz Urban. W zebraniu brał udział burmistrz pan Waldemar Grochowski. Szkołę reprezentowali dyrektor Andrzej Błaż, wicedyrektor Mirosława Bieńkowska, nauczyciele i uczniowie. Orlęta odpowiadali na pytania zgromadzonych, dzielili się swoimi wspomnieniami z działalności w organizacji, lat spędzonych w więzieniu lub na ukrywaniu się.
  Wydarzenie filmowała regionalna telewizja „Diana”, która tego dnia realizowała program o naszym gimnazjum.
  Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Członkowie Orląt wpisali się do kroniki szkoły.

 Dodane przez SuperAdmin dnia 14 maj 2009
Projekt Feniks
Od dnia 5 marca 2009 roku w czwartki o godz. 16.00
   
w pracowni fizycznej (sala nr 16) odbywają się zajęcia dla uczestników programu Feniks prowadzone przez pana dyrektora Andrzeja Błaża.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod tym linkiem.

Zdjęcia z pierwszych zajęć dostępne są w Galerii.
 Dodane przez SuperAdmin dnia 28 luty 2009
Zabawa choinkowa

29 stycznia 2009 roku w murach naszej szkoły odbyła się zabawa choinkowa. Uczniowie bawili się wyśmienicie. Podczas imprezy wybrano parę królewską. Królową balu została Katarzyna Krzak uczennica klasy III c, a królem Marcin Kulesza z III d. Wszystkie sale, w których rodzice przygotowali poczęstunek dla swoich dzieci, były pięknie ustrojone. Specjalna komisja składająca się z uczniów naszej szkoły, pod nadzorem nauczyciela plastyki, rozstrzygnęła konkurs na „Najładniej udekorowaną klasopracownię”. Organizatorem konkursu była Rada Samorządu Uczniowskiego. Komisja konkursowa doceniła pracę wszystkich klas. Przy ocenie uwzględniła: estetykę wykonania, pomysłowość, wkład pracy oraz ogólne wrażenie. W wyniku obrad przyznała:

  • I miejsce uczniom klasy III b (sala nr 26, opiekun p. Małgorzata Pędlowska), których motywem przewodnim było piekło;

  • II miejsce uczniom klasy I d (sala nr 22, opiekun p. Monika Łachman), którzy przemienili swoją salę w podwodny świat;

  • III miejsce uczniom klasy III d (sala nr 11, opiekun p. Waldemar Skiba), których wystrój nawiązywał do zbliżających się walentynek.

Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły czuwali rodzice, pełniąc dyżury na szkolnych korytarzach i w szatni.

 Dodane przez Admin dnia 04 luty 2009
Odlotowa fizyka

W dniu 16. stycznia br. Publiczne Gimnazjum (jako jedno z 58 z Podkarpacia) wzięło udział w projekcie, który ma rozbudzić w uczniach zainteresowanie techniką. Prezentację poprowadzili Marcin Rączka – absolwent Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i Przemysław Lekston – student III-go roku Awioniki na wydziale „Lotnictwa i kosmonautyki”.

Tematem lekcji były prawa fizyki wykorzystywane w lotnictwie. Nauczanie rozpoczęło się od przedstawienia zarysu historycznego pierwszych lotników, a więc nie mogło zabraknąć Dedala i Ikara, balonów, sterowców, pierwszych samolotów i tak po kolei, aż do najnowszych osiągnięć fizyki wykorzystywanych w lotnictwie.

Były prezentacje z animacjami komputerowymi. Pokazano model skrzydła, fragment łopaty śmigłowca, wyjaśniono jak jest zbudowana i dlaczego śmigłowiec się unosi. Nie zabrakło również praktycznych przykładów, aby zobaczyć i zrozumieć zjawiska, z jakich korzysta lotnictwo.

Takie projekty to świetna okazja, by w atrakcyjny sposób pokazać uczniom, że proste prawa fizyki, znane i wykorzystywane przed wiekami, mają zastosowanie także dzisiaj w najnowocześniejszych konstrukcjach lotniczych.

Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem. Zadawali też różne pytania, na które prowadzący odpowiadali w sposób zrozumiały i ciekawy.

Ta niezwykła akcja edukacyjna opracowana została przez inżynierów i pracowników WSK Rzeszów, Kuratorium Oświaty oraz metodyków przedmiotowych fizyki i techniki.

 Dodane przez SuperAdmin dnia 22 styczeń 2009
Strona 87 z 88 << < 84 85 86 87 88 >